DUYURULAR

GÖRÜŞ TALEBİ // Gıda Etiketleme Bilgi Sistemi
( 08 Ocak 2021 Cuma )

ESA (Avrupa Baharat Birliği) ‘dan alınan yazıda, Avrupa Komisyonu’nun Aralık 2020'de Gıda Etiketleme Bilgi Sistemini faaliyete geçirdiği bilgisi alınmıştır. Sistem, 23 dilde kullanıcıların yiyecek kategorisi seçmesine olanak tanıyan kullanıcı dostu bir çözüm sağlamayı ve zorunlu Avrupa Birliği etiketleme işaretlemelerini göstermeyi hedeflemektedir. Ayrıca, ilgili yasal hükümlere ve mevcut kılavuz belgelerine de bağlantılar sağlamakta ve toplamda, 87 farklı yiyecek kategorisini kapsamaktadır.

Komisyona göre sistem, gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmelere, ürün ambalajları üzerinde bulunması gereken zorunlu etiketleme işaretlerinin tanımlanması konusunda yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Ayrıca, tüketicilere açık bilgi sağlanmasına ve tüketicilerin bilinçli yiyecek seçimleri yapmasına da katkıda bulunacaktır.

Diğer yandan, sistemin faydalı olup olmayacağı ya da pratikte hata verip vermeyeceği uygulama sırasında gözlemleneceği, örneğin; bir test çalıştırmasında, sirke ve sofra tuzu ürünlerinin son kullanma tarihleri olmamasına rağmen, sistemde ‘son kullanma tarihi’ alanı zorunlu tutulduğu için girişinin yapılamadığı, sistemde ilgili ürünler için son kullanma tarihi olmadığı bilgisinin not düşüldüğü, böylece sistem, resmi bir şikayet olması durumunda şirketlerin sorumluluğu yüklenmeyebileceğini de varsayarak, okuma yükümlülüğünü kullanıcılara verdiği ifade edilmiştir.

Avrupa Baharat Birliğine iletilmek üzere, Etiketleme Bilgi Sistemi kullanımına dair görüş ve önerilerinizin 14 Ocak 2020 tarihine kadar tarim2@eib.org.tr adresine iletilmesi beklenmektedir.

Bilgilerinize sunulur.

 

Serap ÜNAL
Genel Sekreter Yardımcısı

Etiketleme Bilgi Sistemi’ne ulaşmak için tıklayınız.

Ayrıntılı Bilgi İçin: Melis Özpınar