DUYURULAR

SEKTÖREL DUYURU // İthalatta Ek Gümrük Vergisi
( 21 Nisan 2020 Salı )


21 Nisan 2020 tarih ve 2429 ve 2930 sayılı Cumhurbaşkanı Kararları ile “İthalat rejimi kararına ek kararlar” kapsamında tekstil konfeksiyon, deri, ayakkabı ve benzeri ürünler ile bazı sanayi ürünleri ithalatında ilave gümrük vergisi uygulanacağı belirtilmiştir.

Söz konusu kararlar çerçevesinde; Sanayi ürünlerinde 29. Fasıl ile 97. Fasıllar arasında yer alan 1.200 civarında ürüne %5,5 ile %40 arasında, Tekstil, konfeksiyon, deri, ayakkabı ve benzeri ürünlerde ise 2 bine yakın ürüne %8 ile %50 arasında değişen oranlarda ilave gümrük vergisi getirildiği bildirilmiştir.

Bahse konu kararların yayımı tarihinden önce Türkiye’ye sevk edilmek üzere bir taşıma belgesi düzenlenerek yüklemesi yapılmış olan eşyaların bugünden itibaren (kararın yayınlandığı tarih) 30 gün içinde tescil edilmesi durumunda söz konusu karar hükümleri uygulanmayacak, ilave Gümrük vergisinden muaf olarak ithali gerçekleştirilebilecektir.

İlave gümrük vergisi bazı ülke grupları için uygulanmamakta olup, söz konusu ülkeler; AB üyesi ülkeler, EFTA ülkeleri, İsrail, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Bosna-Hersek, Fas, Filistin, Tunus, Mısır, Gürcistan, Arnavutluk, Şili, Kırbistan, Karadağ, Kosova, Morityus, Moldova, Faroe Adaları, G.Kore, Malezya ve Singapur’dur.

Söz konusu Kararlar, yayımı tarihinde yürürlüğe girecek olup, 30 Eylül 2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) uygulanacaktır. Kararlara ulaşılabilecek bağlantı aşağıda iletilmektedir.

Bilgilerinize sunulur.

 

İ.Cumhur İŞBIRAKMAZ
Genel Sekreter

1.Resmi Gazetede Yayınlanan Karara Ulaşmak İçin Tıklayınız

2.Resmi Gazetede Yayınlanan Karara Ulaşmak İçin Tıklayınız

Ayrıntılı Bilgi İçin: Nurcihan Güreşçi