DUYURULAR

GENEL DUYURU // Ticaret Müşavirine Danışın
( 14 Şubat 2020 Cuma )

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) alınan yazıda; Ticaret Bakanlığına bağlı olarak yurtdışında görev yapan Ticaret Müşavirlerimizin ve Ataşelerimizin ihracatımızın gelişimine yönelik çalışmalarını desteklemek ve daha etkin hale getirmek amacıyla Bakanlıkça "Dış Temsilcilikler Yönetim Bilgi Sistemi"nin (DTYBS) hayata geçirildiği, dış temsilciliklerimize iletilen firma taleplerinin, başvuru ve cevaplanma süreçlerini kısaltarak hızlandırmak amacıyla oluşturulan "Müşavire Danışın" uygulamasının geliştirilerek DTYBS sisteminin kapsamına alındığı ve uygulamanın 2 Ocak 2020 tarihinde hizmete girdiği bildirilmektedir.

 
https://musaviredanisin.ticaret.gov.tr adresinden ücretsiz olarak ulaşılacak "Müşavire Danışın" uygulaması iş dünyamızın Ticaret Müşavir ve Ataşeleri ile iletişimini kolaylaştırmayı ve etkinleştirmeyi amaçlamaktadır. “Müşavire Danışın” uygulamasını kullanarak, Ticaret Müşavir ve Ataşelerimizden görev yaptıkları ülkelerle ilgili bilgi talep edilmesi, sorular yöneltilmesi ve Müşavirlerimiz tarafından verilen cevapların ve sağlanan bilgilerin uygulama üzerinden takip edilmesi mümkündür. Uygulama üzerinden gelen talepler ilgili Ticaret Müşavirliğimizce veya Ataşeliğimize doğrudan yönlendirilecek olup, en kısa sürede cevaplandırılacaktır.


“Müşavire Danışın” uygulaması kapsamında ayrıca iş insanlarımızın doğru bilgiye zamanında erişimini sağlamak amacıyla bir “karar ağacı” da kurgulanmıştır. Ulaşılmak istenen bilginin Ticaret Müşavirlerimiz ve Ataşelerimizle ilgili olmaması durumunda, doğru bilgiye ulaşılabilecek kaynaklara veya temas noktalarına gerekli yönlendirmeler yapılacaktır.
Bilgilerinize sunulur.


İ. Cumhur İŞBIRAKMAZ
Genel Sekreter

Ayrıntılı Bilgi İçin: Mert Çakır