DUYURULAR

GENEL DUYURU // ABD'nin İran'a Yönelik Yeni Yaptırımları Hk.
( 19 Haziran 2017 Pazartesi )

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’nden alınan yazıda; Dışişleri Bakanlığından alınan yazıya atfen, ABD'nin, İran'ın balistik programına destek sağlayan 7 kişi ve kuruluş hakkında yaptırım kararı aldığının TİM’e bildirilmiş olduğu ifade edilmektedir.

Yazıda ayrıca, yaptırım kararının, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın insan hakları ile bağlantılı konular nedeniyle yaptırım kapsamına alınan İran vatandaşları ya da aile bireyleri hakkında ABD Kongresine ilettiği altı aylık raporla aynı zamanda açıklandığı belirtilmektedir.

Anılan raporla ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan basın bilgi notuna ve yaptırım kapsamına alınan kişi ve kuruluşlara ait bilgilere ABD Hazine Bakanlığının aşağıda sunulan bağlantılarından ulaşılabilmektedir.

Aynı yazıda; ABD ve AB'nin kabul ettikleri tek taraflı yaptırım karar ve uygulamalarının Türkiye açısından hukuki bağlayıcılığı bulunmadığı, ancak ABD yaptırımlarının sınır aşan etkiye sahip olması nedeniyle, yaptırım altına alınacak kişi ve kuruluşlarla iş akdine girecek firma ve kuruluşların dolaylı olarak yaptırımlardan etkilenme olasılığı bulunduğu vurgulanmaktadır.

Bilgilerinize sunulur.

İ.Cumhur İŞBIRAKMAZ
Genel Sekreter

Basın Bilgi notuna ulaşmak için tıklayınız
Yaptırım Kapsamına Alınan Kişi ve Kuruluşlara Ait Bilgilere ulaşmak için tıklayınız