DUYURULAR

GENEL DUYURU // Yunanistan Gümrük Geçişleri
( 07 Haziran 2017 Çarşamba )

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) alınan bir yazıda; AB ülkelerine girişte 10 bin Avro'dan fazla nakit para taşınması durumunda bildirim yapılması zorunluluğunun, Yunan sınır kapılarında artan bir dikkatle takip edildiğinin gözlemlendiği ve bu çerçevede Türk vatandaşlarımızın çoğunun çek, senet, tahvil gibi kıymetli kâğıtların nakit kapsamına girdiğinden haberdar olmaması nedeniyle %25 oranında ceza ödeme durumuyla karşılaştıkları ifade edilmektedir.

Bu kapsamda, bahsi geçen uygulamadan işadamlarımızın mağdur olmamalarını teminen aşağıda yer alan hususlara dikkat çekilmektedir:

  • Yunanistan'a seyahat eden her bir yolcunun yanında 10.000 Avro'dan fazla nakit bulundurulması durumunda gümrük makamlarına beyan etme zorunluluğu vardır.
  • Paraya çevrilebilir değerli kâğıtlardan olan çek, tahvil, senet, bono, teminat mektubu gibi  belgeler de nakit kabul edilmektedir.
  • Kara parayla mücadele soruşturmasına konu olunmaması ve 10.000 Avro'luk meblağdan fazla nakit bulundurulması halinde %25 'lik ceza ödenmesine maruz kalınmaması için dikkatli olunması önem taşımaktadır.

Bilgilerinize sunulur.

İ.Cumhur İŞBIRAKMAZ
Genel Sekreter