DUYURULAR

GENEL DUYURU // Tunus'un COMESA' ya Katılımı
( 01 Ağustos 2018 Çarşamba )

Türkiye İhracatçılar Meclisinden (TİM) alınan bir yazıda, Tunus'un 18-19 Temmuz 2018 tarihlerinde yapılan 20. COMESA (Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı) Zirvesi sırasında COMESA'ya resmi olarak katıldığı bildirilmektedir.

Yazının devamında, Tunus'un COMESA'ya dahil olmasıyla ekonomik olarak zor dönemden geçen ülkeye ihracat ve doğrudan yabancı yatırımların artırılması bakımından yeni ufuklar açacağının değerlendirildiği belirtilmektedir. Ayrıca, COMESA'nın kamu ve özel sektör, yatırımcılar ve finans, eğitim, gıda işleme, mühendislik başta olmak üzere pek çok alanda Tunus ürünleri ve kurumlarının etkin olmasına imkan sağlayacağı ifade edilmektedir.

Aynı yazıda COMESA üyelerinin; Burundi, Komorlar, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Cibuti, Mısır, Eritre, Etiyopya, Kenya, Libya, Madagaskar, Malavi, Mauritius, Ruanda, Tunus, Seyşeller, Svaziland, Uganda, Zambiya ve Zimbabve ülkelerinden oluşmakta olduğu, ülkemiz ihracatçıları açısından, Tunus üzerinden üye ülkelere açılım sağlanmasına imkan verebilecek nitelikte olduğu ve ülkemize Afrika'da yeni kapılar açabileceği değerlendirilmektedir.

 

İ. Cumhur İŞBIRAKMAZ

Genel Sekreter